Dofinansowanie do deszczówki

Dofinansowanie do deszczówki

Złóż wniosek i otrzymaj nawet 6000 zł dopłaty.

Od sierpnia właściciele domów mogą dostać aż 6000 zł dofinansowania na zakup zbiornika na deszczówkę. Wznowiono program ,,Moja woda” z nowym budżetem 130 mln zł. Nabór wniosków rozpoczął się 3 sierpnia i potrwa do wyczerpania środków finansowych na ten cel. Jak uzyskać dofinansowanie? Co zrobić, żeby dostać 6000 zł? Gdzie złożyć wniosek? Sprawdź szczegóły.


dofinansowanie deszczówka

Jaki jest cel programu ,,Moja woda”?

Zasoby wody w Polsce są coraz mniejsze. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1600m3 wody w retencji rocznie. Jest to trzykrotnie mniej niż średnia dla Europy. Dlatego tak ważne jest jej racjonalne wykorzystanie oraz gromadzenie opadów deszczu i wód roztopowych na własnej posesji. Od 2020 roku właściciele i mieszkańcy domów, dzięki programowi ,,Moja woda”, mogą liczyć na pomoc finansową w zakupie zbiornika do zbierania wody deszczowej. Celem programu jest ochrona zasobów wodnych, łagodzenie skutków suszy i przeciwdziałanie podtopieniom budynków mieszkalnych w Polsce. Podstawowym założeniem programu jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia.

Trzecia edycja programu ,,Moja woda”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sierpniu rozpoczął nabór do trzeciej edycji programu. Tym razem można otrzymać do 6 tys. złotych dotacji na utworzenie systemu zatrzymywania wód opadowych. Program obejmuje dofinansowanie zakupu i instalacji naziemnych i podziemnych zbiorników wodnych, systemów retencyjnych oczek wodnych oraz systemów odprowadzających wodę deszczową.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie z programu ,,Moja woda” mogą otrzymać właściciele lub współwłaściciele nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. O dofinansowanie nie mogą starać się właściciele nieruchomości, na które otrzymali już dofinansowanie w dwóch poprzednich edycjach programu w 2020 i 2021 roku. Dotacja na zakup zbiornika wraz z potrzebnymi akcesoriami może wynieść maksymalnie 6000 zł, czyli o 1000 zł więcej niż w poprzednich edycjach. Nie może ona jednak stanowić więcej niż 80% kosztów instalacji. Ponadto, zbiornik na deszczówkę powinien posiadać pojemność co najmniej 2m3.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Dofinansowanie z programu można przeznaczyć na zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę oraz uruchomienie następujących instalacji przeznaczonych do:

  • zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, czyli z chodników, podjazdów, dachów, itp.;
  • retencjonowania wód opadowych w gruncie;
  • magazynowania wód opadowych w zbiornikach podziemnych i naziemnych;
  • wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub wody roztopowej za pomocą pomp, filtrów, przewodów, zraszaczy, sterowników i innych instalacji umożliwiających zagospodarowanie wody.

Co należy zrobić, aby otrzymać dofinasowanie?

Każdy kto chce otrzymać dofinansowanie z projektu ,,Moja Woda” powinien złożyć wniosek o wsparcie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wydatek oraz wykonanie instalacji, np. protokół wykonania lub oświadczenie o samodzielnym wykonaniu systemu wraz ze zdjęciami. Złożenie wniosku jest możliwe po wcześniejszej rejestracji i zalogowaniu na portalu beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działającego w województwie, w którym znajduje się instalacja.

Jaki zbiornik wybrać?

Zależnie od potrzeb możesz wybrać zbiornik podziemny lub naziemny. W ofercie firmy Globe-Zbiorniki znajdziesz zbiorniki o pojemności od 1100 l do nawet 15600 l.

Oferta zbiorników: Zbiorniki na deszczówkę

Jeśli potrzebujesz pomocy przy doborze zbiornika, zadzwoń – pomożemy: tel. 519 543 013 lub e-mail: biuro@globe-zbiorniki.pl

Zbiorniki Globe - Sprzedaż i serwis zbiorników